Wiosenne porządki – jak się do nich zabrać?

Wiosenne porządki

Wiosenne porządki – Już wkrótce nadejdzie kalendarzowa wiosna. Warto pomyśleć o wiosennych, gruntownych porządkach, by zatrzeć ślady po szarej zimie. Jak się do nich zabrać, by przyniosły oczekiwane efekty? Podpowiadamy!

Wiosenne porządki

Wiosenne porządki: ustal plan działania

Bardzo ważne jest ustalenie kolejności sprzątania pomieszczeń. Jeżeli nie chcemy być sfrustrowani i zmęczeni już na starcie, warto sprzątać jedno pomieszczenie w tygodniu. Dzięki temu, wiemy, że wszystko jest dokładnie uprzątnięte, a nie jedynie ogarnięte „z wierzchu”. Pamiętajmy, że sprzątanie zaczynamy od góry, a więc myjemy szafki, okna, parapety. Dopiero na końcu zabieramy się za podłogi.

Mycie okien na wiosnę

Czyli coś, co bardzo kojarzy się z wiosennymi porządkami. Pora wpuścić pierwsze promienie słoneczne do środka. Bardzo skuteczne do czyszczenia okien są ściereczki nasączane, gazety lub ściągaczki wody. Warto wybrać takie narzędzie, które umożliwi nam dotarcie do trudno dostępnych miejsc, dzięki czemu całe okna będą czyste. Okna myjemy płynem do mycia naczyń zmieszanym z wodą. To skutecznie usunie brud. Pamiętajmy o tym, by osuszyć okna – w przeciwnym razie zostaną smugi.

Wymiana detali

To detale świadczą o całości, a więc musimy o nie zadbać. Upierzmy i wymieńmy zasłony, pościel. Poprawi to nie tylko wygląd naszego mieszkania, ale i komfort. Zasłony i firany najlepiej oddać do pralni chemicznej. Jeżeli na stołach mamy obrusy, serwety, oczywiście również je wymieńmy. Warto zaopatrzyć się także w płyny odplamiające czy środki wybielające, by pozbyć się starych plam. Nie zapominajmy również o dywanach i chodnikach. W tym celu najlepiej zaopatrzyć się w specjalne urządzenia czyszczące włókna. Zróbmy to w ciepły dzień, aby móc otworzyć okna, przez co dywany szybciej wyschną. Od razu w naszym wnętrzu będzie pachniało świeżością.

Sprzątanie kuchni

Sprzątanie w kuchni to jeden z najważniejszych etapów. To tutaj jest siedlisko bakterii. O porządek w kuchni powinniśmy dbać codziennie i najlepiej od razu po przyrządzaniu posiłku myć blaty, ale wiadomo, że wskutek braku czasu, nie zawsze się to udaje. Na wiosnę nie ma mowy o zaniedbaniach, musimy dotrzeć w każdy kąt. Pamiętajmy także, by zrobić porządki w lodówce. W tym celu usuńmy wszystkie plamy, wyrzućmy zepsute produkty (powinniśmy to robić przynajmniej raz w tygodniu), wnętrze lodówki możemy umyć używając sody oczyszczonej, którą rozpuszczamy w litrze wody. Ocet i soda sprawdzą się także do usuwania pleśni, jeśli nie mamy akurat środków czyszczących. Zakamarki lodówki możemy wyszorować starą szczoteczką do zębów.

Porządki w szafie

W ramach wiosennych porządków, warto przejrzeć szafę i pozbyć się ubrań, których już długi czas nie nosimy. Zabierają one jedynie miejsce. Możemy oddać je przyjaciółce, potrzebującym lub zorganizować wyprzedaż, dzięki czemu będziemy mieć kilka groszy na kupno nowych, potrzebnych. Z szaf wyjmujemy całą zawartość, wnętrze dokładnie czyścimy, osuszamy. Po całkowitym wyschnięciu możemy z powrotem włożyć rzeczy. By szafy ładnie pachniały, możemy półki skroplić kroplami olejku aromatycznego.

Artykuł powstał we współpracy z janniezbedny.pl

 

0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest

0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments