Tańsza i wygodna alternatywa do kupowania używanych sprzętów? Sprawdźcie w lombardzie!

Jeżeli nie lubicie się męczyć z bieganiem po całym mieście za ogłoszeniami z Internetu lub po prostu nie lubicie zakupów w sieci, spróbujcie wpaść do pobliskiego lombardu, gdzie przekonacie się, że ceny często są równie dobre!

Zapewne wiele osób zastanawia się, mijając wystawy lombardów, czy warto tam cokolwiek kupować? Wyłożone na witrynie przedmioty kuszą jak w każdym innym miejscu, obok widzimy plakietki z cenami, ale czy są one atrakcyjne? Z pamięci możemy podać cenę mleka czy chleba, jaki kupujemy na co dzień, a co z cenami rzeczy, które kupujemy okazjonalnie? Albo tymi, które zmieniają się szybko na przestrzeni miesięcy, jak ceny smartfonów?

Lombardy są oczywiście miejscem o wielu możliwościach i spełniają wiele różnych funkcji, głównie są to pożyczki pod zastaw. Jednak oferują też sprzedaż wielu najróżniejszych przedmiotów, o bardzo obszernym zakresie kategorii. Jak wiele miejsc i sklepów, możemy w lombardach kupić złoto i wyroby jubilerskie, elektronikę, w tym gry, konsole, komputery, laptopy, telewizory, telefony i gadżety elektroniczne. Jest też wiele innych rzeczy, których nie sposób po prostu wymienić. Elektronarzędzia i klocki dla dzieci, motocykle, samochody i zegarki. Po prostu wszystko co ma jakąś wartość można znaleźć w lombardach.

Nasuwa się w takim razie pytanie, czy kupowanie przedmiotów w lombardach jest opłacalne? Czy ceny są lepsze od zwykłych sklepów? Na co zwrócić uwagę lub do jakiego lombardu pójść?

Pierwszym czynnikiem o jakim możemy pomyśleć, aby cokolwiek sprawdzić jest lokalizacja. Lokalizacja? Właśnie, że tak! Od umiejscowienia lombardu może zależeć bardzo wiele, bo jego położenie wpływa bezpośrednio na jego czynsz, a co za tym idzie, koszty, jakie lombard musi pokryć, aby był opłacalny. Lombard znajdujący się tuż obok dworca głównego PKP w Warszawie będzie miał na pewno znacznie, znacznie wyższe koszty niż lombard na przedmieściach Poznania. Ten z kolei będzie miał wyższy czynsz od lombardu na peryferiach mniejszych miasteczek. Wiele miast i miasteczek jest pięknych i ma swój urok, ale nie da się ukryć, że niektóre są znacznie droższe od innych. Oczywiście opłata za czynsz zostanie gdzieś doliczona, zarówno do kosztów kredytu, jaki ktoś zaciągnął pod zastaw, ale będzie też w cenie sprzedawanych przedmiotów. Niestety, ale lombardy nie prowadzą działalności charytatywnej lub non-profit, aby sprzedawać bez zysku. Z drugiej strony, lombardy w miejscach popularnych i często odwiedzanych mają znacznie większy ruch i zawierają znacznie więcej transakcji sprzedaży oraz udzielają więcej kredytów. To oznacza, że koszty lombardu oraz zysk, jaki musi wygenerować rozkładane są na większą ilość osób, w porównaniu do miejsc mało popularnych, gdzie zajrzy 3 ludzi w ciągu dnia.

Dlatego wybierając lombard, gdzie chcielibyśmy się wybrać na zakupy warto kierować się zdrowym rozsądkiem i porównać, choćby wyrywkowo ceny, aby nie przepłacić.

Następnym aspektem, aby porównać ceny w lombardach jest ich nieuchwytność i ulotność. Głównym problemem przy porównywaniu jest fakt, że wiele przedmiotów wystawionych w lombardzie na sprzedaż jest używanych, a to oznacza, że trudno jest ustalić ich wartość. Nowy iPhone to nowy iPhone i nie ma tutaj nad czym debatować, jeżeli model i kolor są te same. W przypadku używanego sprzętu porównanie nie jest tak łatwe i jedyną podpowiedzą może być dla nas Internet, aby sprawdzić, ile kosztowałby nas używany Galaxy S8 na portalu aukcyjnym. Należy jednak przy takim porównywaniu zachować ponownie zimną krew i zdrowy rozsądek. Towar w lombardzie możemy zobaczyć na żywo i dotknąć. Wiemy dokładnie co kupujemy i coś określone jako „drobne ryski na obudowie” możemy sprawdzić w naszych własnych rękach. W przypadku Internetu bywa różnie. Owszem, przysługuje nam prawo zwrotu, możemy towar zareklamować, a w najgorszych przypadkach zgłosić na policję. Jednak chyba każdy zdaje sobie sprawę, jak opieszale i nieudolnie organy ścigania będą prowadziły taką sprawę. Ciągnące się w nieskończoność procesy, odwołania i wezwania… Dlatego, jeżeli różnica w cenie wynosi naprawdę kilka złotych, to wolę kupić sprzęt w lombardzie, gdzie najpierw go sprawdzę, uruchomię i obejrzę z każdej strony. Mam wtedy gwarancję, że nie kupuję kota w worku. Dodatkowo, nie muszę też pokrywać kosztów wysyłki oraz czekać na kuriera. Popularne ostatnimi czasy paczkomaty są zarówno tanie, jak i wygodne, ale ja jednak jestem staromodny i wolę zakupy na żywo.

Częstym porównaniem, do jakiego może dojść, aby sprawdzić cenę będą ogłoszenia lokalne, np. te z portali tablica lub OLX. I tutaj też musimy wziąć pewną poprawkę, że cena cenie może być nierówna. Idąc do lombardu w celu zakupienia telefonu mamy do wyboru wiele różnych modeli, od pamiętających czasy jaskiniowe telefonów o gabarytach i masie cegłówki, po najnowsze smartfony odporne na kurz i wodę. Przeglądając ogłoszenia z OLXa musimy każde miejsce odwiedzić, co zużywa czas i pieniądze, np. w formie paliwa lub biletu komunikacji miejskiej. Często też transakcje zawierane przez OLX są robione nieco na siłę, bo nie mamy już ochoty i czasu jechać na drugi koniec miasta, aby obejrzeć kolejne ogłoszenie, z każdym człowiekiem trzeba się umówić z osobna, każdy z nich pracuje w innych godzinach, a potem ktoś się spóźni i musimy czekać.

Te wszystkie czynniki powinny zostać uwzględnione przy porównywaniu cen, z tymi, jakie widnieją w lombardzie. Ponieważ zakupy w lombardzie to opcja raczej bezproblemowa, szybka i sprawna. Obsługa zwykle wie co sprzedaje, zna te przedmioty i wie, ile są warte, bo przecież przyjmowała je do lombardu, kiedy ktoś je zastawiał. Pracownicy lombardu też muszą przecież sprawdzać ceny przedmiotów, zanim udzielą komuś pożyczki, aby wiedzieć, ile zastaw jest warty. A jeżeli komuś nie uda się spłacić pożyczki w terminie, to zastaw staje się własnością lombardu i zostaje wystawiony na sprzedaż.

Jedną z najtrudniejszych rzeczy do porównania, czy warto kupić w lombardzie jest złoto i wyroby jubilerskie. Złoto samo w sobie, jako sztabki inwestycyjne to na szczęście temat dość prosty. Przy tej samej próbie i masie możemy przeliczyć cenę za gram lub kilogram i porównać, gdzie jest taniej. Niestety, w przypadku wyrobów jubilerskich jest to nieco bardziej skomplikowane. Podczas skupu złota lombard wycenia jego wagę, chyba, że są to przedmioty o wyjątkowej jakości wykonania lub historyczne. W przypadku sprzedaży, liczy się nie tylko ilość i masa szlachetnego kruszcu, ale też dodatków, takich jak kamienie szlachetne. Może da się wyliczyć matematyczną funkcję, aby porównać ceny złota, z uwzględnieniem jego procentowej objętości w wyrobie do objętości kamieni szlachetnych, ale raczej nie byłoby to użyteczne dla szarego obywatela. Dodatkowo liczy się też wykonanie. Robocizna jubilera i złotnika, którzy często poświęcili długie godziny nad danym pierścionkiem lub wisiorkiem też muszą zostać uwzględnione w cenie wyrobu.

Mimo wszystko, aby sprawę jakkolwiek ułatwić, możemy przyjąć, że normalne wyroby jubilerskie w sklepach kosztują od około 260zł do 300zł, przy próbie złota 585. Z kolei w lombardzie możemy często kupić złoto w tej samej próbie w cenie około 150 do 170zł za gram, co stanowi niemal połowę ceny.

Dlatego lombardy są wyjątkowo dobrym miejscem, aby rozejrzeć się za podarunkiem dla ukochanej, a może prezentem na komunię? Cena w lombardzie jest znacząco niższa, a przecież co może stać się ze złotem? Fakt, że jest używane nie ma tu żadnego wpływu na nie. Metale szlachetne stąd wzięły swój przydomek, ponieważ bardzo niechętnie wchodzą w jakiekolwiek reakcje chemiczne. Dlatego złota i srebrna biżuteria nie powoduje zwykle reakcji alergicznych, zaczerwienienia, wysypek czy gnicia. Kupioną w lombardzie biżuterię wystarczy porządnie wyczyścić, umyć i będzie jak nowa. Jedyne, co warto sprawdzić to wszystkie elementy mechaniczne. Czy żadne oczko w łańcuszku nie jest poluzowane, czy zatrzaski i zapięcia działają, jak należy, czy kolczyki są symetryczne i czy nie są powyginane. Jeżeli biżuteria z lombardu nie nosi żadnych uszkodzeń mechanicznych, to nic jej nie będzie dolegać. A w razie awarii lub naszego niedopatrzenia zwykle drobne naprawy u jubilera nie kosztują fortuny, za np. naprawę zapięcia w bransoletce lub łańcuszku powinniśmy zapłacić około 30zł.

Porównując ceny sklepowe a lombardowe dla gier komputerowych, narzędzi, elektronarzędzi czy innych gadżetów zasady działania są całkowicie takie same. Jeżeli się da, porównujemy dokładny model, z tym co znajdziemy w lombardzie.

Wiele lombardów wprowadza swoje oferty do Internetu, zarówno na własne strony internetowe, jak i na popularne portale aukcyjne. Stanowi to dla nas zarówno przedstawienie oferty danego lombardu, co oferuje, ale i narzędzie, do łatwiejszego porównywania cen.

Pamiętajmy jednak, że lombardy oferują tylko to, co zostało zastawione przez ich klientów, którzy wzięli tam pożyczki, więc nie zawsze znajdziemy to, czego szukamy. W przeciwieństwie do sklepów o danej specjalizacji, jeżeli kupimy w lombardzie telefon, to nie koniecznie będą dostępne do niego akcesoria, jak ładowarka, karta pamięci, etui czy szybka ochronna. Może też po prostu nie być naszego wymarzonego modelu telefonu. Wtedy wystarczy rozejrzeć się po Internecie lub podzwonić, gdzie taki znajdziemy.

Podsumowując, zakupy w lombardzie to prawie zawsze zakupy tańsze niż kupowanie sprzętów nowych oraz zdecydowanie wygodniejsze zakupy stacjonarne, niż polowanie po całym mieście na ogłoszenia z Internetu lub płacenie za wysyłkę i oczekiwanie na nią.

Jeżeli nie mieliście nigdy okazji być w lombardzie, to może najwyższy czas się wybrać i przekonać samemu, że można tam zrobić tańsze zakupy.

Lombardy często kojarzą nam się z problemami, kiedy ludzie zastawiają swoją własność, aby zdobyć gotówkę. Jest w tym nieco prawdy, ale to chyba dobrze, że takie miejsca istnieją? Bo czy naszego wujka czy sąsiada interesowałaby biżuteria naszej żony, jeżeli sytuacja by nas zmusiła do jej zastawienia? Lombardy są przydatne, bo pomagają ludziom w trudnych chwilach. I od tego, czy przedmioty z lombardów będą wykupywane też po części zależy ich funkcjonowanie. Lombard potrzebuje gotówki, aby móc ją pożyczać ludziom, a nie samych przedmiotów.

 

Dodaj komentarz