Pożyczka pod zastaw samochodu w lombardzie. Na czym polega i czy to bezpieczne?

Pożyczka pod zastaw samochodu w lombardzie. Na czym polega i czy to bezpieczne?

Społeczeństwo Polaków jest bardzo przychylnie nastawione do zaciągania kredytów. Niestety, tylko niewielka ich część może pozwolić sobie na pozytywne przejście przez proces kredytowania w banku. Ta instytucja finansowa stawia wysokie wymagania wobec kredytobiorców i to jest czasem przeszkodą nie do pokonania albo przynajmniej taką, gdzie trzeba się uzbroić w cierpliwość, wiele poświęcić i koniec końców dostać potrzebną gotówkę.

W związku z tym na rynku produktów finansowych pojawiło się sporo alternatyw, pozwalających na obejście tego problemu. Jedną z najbardziej popularnych jest pożyczka w lombardzie pod zastaw samochodu.

Pożyczka pod zastaw samochodu – na czym polega?

Niemal każdy kredyt wymaga tego, by osoba ubiegająca się o niego dowiodła bankowi bądź innej instytucji finansowej, iż w istocie jest zdolna do spłaty tego zobowiązania. Najczęściej formą takiego dowodu są:

  • dobra historia kredytowa
  • stały dochód z legalnych źródeł
  • posiadana ruchomość bądź nieruchomość

W tym artykule skupimy się właśnie na formie zabezpieczenia, jaką jest samochód – czyli ruchomość właściciela, który zamierza zaciągnąć pożyczkę, ale nie posiada stałego zatrudnienia bądź nie może się pochwalić dobrą historią kredytową. Najczęściej w takich sytuacjach kieruje się do lombardu, jako najpopularniejszego miejsca zaciągania pożyczek pod zastaw samochodu.

Proces zaciągania tego rodzaju pożyczek oraz ich przebieg jest niemal tożsamy z tym, jak wyglądają tradycyjne kredyty typu „chwilówka”. Największą różnicą jest to, że ubiegając się o pożyczkę pod zastaw samochodu oprócz dokumentu, jakim jest dowód osobisty, trzeba przedłożyć jeszcze inne.

Dokumenty, o jakie lombard poprosi w trakcie brania kredytu pod zastaw to:

  • umowa przewłaszczenia samochodu
  • pełnomocnictwo

Pierwszy dokument sprawia, iż instytucja udzielająca kredytu (w tym przypadku lombard) od momentu podpisania umowy kredytowej staje się właścicielem pojazdu w aż 51%. Natomiast, jeśli chodzi o pełnomocnictwo, pozwala na wpisanie lombardu jako współwłaściciela.

Przechodząc przez taki proces kredytowy, trzeba jednak pilnować, by we wszystkich dokumentach nie zabrakło zapisu, w którym widnieje informacje, iż w momencie spłacenia długu pełna własność nad pojazdem wróci znowu do jego prawowitego właściciela tj. kredytobiorcy.

Pożyczka pod zastaw samochodu w lombardzie – jak upewnić się, że to bezpieczne rozwiązanie?

Nie ma lepszego sposobu aniżeli skorzystanie z tzw. poczty pantoflowej. Najlepiej popytać wśród rodziny i znajomych, czy w przeszłości korzystali już z takiej formy kredytowania. Jeśli tak – kolejnym pytaniem jest to, czy mogą polecić lombard, w którym zaciągali pożyczkę pod zastaw jako miejsce godne zaufania, czy też wręcz przeciwnie: stanowczo odradzają podpisanie umowy z tą konkretną instytucją finansową.

Jeśli mowa o lombardzie internetowym – dodatkowo konieczne jest sprawdzenie zakładki kontakt i adresu fizycznego, pod którym miejmy nadzieję, faktycznie mieści się dana instytucja. W przypadku braku takich danych absolutnie nie należy wchodzić we współpracę z danym lombardem.

Dodaj komentarz