Plemiona, gra przeglądarkowa

Artykuł opisuje jedną z najlepszych gier strategicznych, przeglądarkowych – Plemiona/TribalWars.

Plemiona, bądź inaczej TribalWars zostały wprowadzone jako grywalne w 2003 roku przez niemiecką firmę InnoGames GmbH. W 2011 roku powstały wersje gry na Androida i iOS. Plemiona to gra strategiczna, przeglądarkowa, osadzona w średniowieczu. Gracz po zarejestrowaniu i zalogowaniu wybiera świat, na którym chce aby toczyła się jego rozgrywka i loguje się do gry. Obecnie jest już 126 światów i nadal w planach są następne. Na przestrzeni lat funkcje gry i grafika ulegały przemianie. W dzisiejszych czasach mamy dostępne różne dodatkowe opcje oraz zabawy podczas rozgrywki. Dodano również zadania, za których wypełnienie dostajemy surowce potrzebne w dalszej grze.

Sama gra polega na wybraniu, w którym miejscu na mapie się osiedlimy i tam właśnie zakładamy małą osadę. Wioskę można dowolnie nazwać, rozwijać. Budujemy różne potrzebne do przetrwania budowle, zależnie od stylu gry mogą to być koszary, kuźnia, stajnia albo stawiając na rozwój surowców tartak, huta żelaza, cegielnia, spichlerz. Sztuką jest połączenie dwóch stylów i znalezienie złotego środka rozwoju. Za zlecenie i ukończenie budowy dostajemy punkty, im więcej tworzymy tym jesteśmy silniejsi i posiadamy więcej punktów. Niestety wszędzie dookoła nas znajdują się inni gracze, mogą oni zostać naszymi przyjaciółmi, możemy założyć lub dołączyć do plemienia z poniektórymi z nich, ale także obce plemiona mogą na nas atakować. To właśnie dlatego plemiona są grą strategiczną, musimy wiedzieć kiedy zaatakować, kiedy się bronić, wysłać wsparcie, czy udawać, że atakujemy. Polska wersja gry została wydana w 2006 roku i szybko zyskała rzeszę fanów. Jak podano w 2009 roku, w szczytowym okresie popularności, plemiona miały aż 180 milionów odsłon.

To rekordowa liczba, która przyczyniła do rozpowszechnienia się gier przeglądarkowych. Kontynuacją plemion jest gra TribalWars 2. Jednym z kilku, ale nielicznych mankamentów gry jest to, iż jest to typowa gra „pay to win”, czyli im więcej prawdziwych pieniędzy w nią zainwestujemy, tym silniejsze jest nasze konto i wioska. Punkty premium otrzymywane za pieniądze są bowiem wykorzystywane do dodatkowych funkcji takich jak kupowanie surowców na rynku, skracanie czasu budowy, zmniejszanie kosztów budowy. Często gracze wykorzystują ogromną przewagę zapewnioną przez premium i niszczą spokojną grę tych, którzy grają bez ich kupowania. Poza tym największym minusem, gra jest wciągająca i daje wiele frajdy, z całego serca polecam ją, szczególnie w okresie wakacji kiedy możemy poświęcić więcej czasu na nudzenie się w domu.

Dodaj komentarz