Nowe metody zatrudniania – nowe możliwości

Świat ewoluuje, a wraz z nim wiele aspektów naszego życia. Jednym z nich jest praca, a dokładniej rekrutacja. Obecnie ten proces ma wiele oblicz.

Współczesny rynek pracy pełen jest dość specyficzny. Tradycyjne metody rekrutacji odchodzą w zapomnienie, a pojawiają się nowe. Takie, które mają jeszcze precyzyjniej wybrać właściwą osobę.

Nowych metod nie byłoby bez Internetu, nowych technologii i rosnących wymagań społeczeństwa. Dlatego też powstały owe techniki rekrutacji. Jedną z nich jest profil w mediach społecznościowych. We współczesnym wirtualnym świecie bardziej dziwi to, że dana firma nie ma swego konta na różnych portalach niż to, że nie posiada strony internetowej. Jest to bardzo popularny i efektywny sposób dotarcia do właściwej grupy odbiorców, ponieważ w ten sposób informuje ona o swoim istnieniu. Widoczności w sieci pomaga tez prowadzenie bloga firmowego. Z działaniem w sieci związany jest także Viral Recruiting. Marki poprzez odpowiednie działania na swoich profilach (np. angażujący post) zbierają w jednym miejscu osoby, które posiadają pożądaną przez nich cechę, a następnie powiadamiają o procesie rekrutacyjnym. Z naszą obecnością w sieci związana jest inna metoda – Sourcing. Polega ona na tym, iż rekruterzy na podstawie słów kluczowych wyszukują odpowiednią osobę na dane stanowisko. Często w takich przypadkach niektórzy kandydaci nie przechodzą do kolejnego etapu. Jednak dla takich osób jest metoda Networkingu, czyli utrzymywaniu kontaktów z takimi osobami.

Ciekawym sposobem, najczęściej praktykowanym w branży sportowej i modowej jest Scouting. Polega on na odwiedzinach przedstawiciela firmy w miejscu przebywania potencjalnego kandydata i poinformowaniu go o rekrutacji. A jako, że firmom zależy na solidnych pracownikach, kolejną metodą jest re-recruitment, czyli ponowna rekrutacja dla osób, którym nie udało się w innej pracy. To praktyka utrzymywania pozytywnych relacji z byłymi pracownikami.

Metody rekrutacji ewoluują i powstają nowe. A wszystko po to, aby z szerokiego rynku pracy zdobyć taką osobę, która będzie najlepsza. I może wydawać się to dla niektórych dziwną ewolucją, jednak przynosi to wymierne korzyści.

 

Dodaj komentarz