Nawożenie podstawą wspaniałego ogrodu

Balkonowy ogródek - jak zacząć?

Piękny i wystawny ogród jest doskonałym miejscem do spędzania wolnego czasu, picia porannej kawy czy nawet przeniesienia pracy komputerowej. Należy jednak pamiętać, że doskonałe kwiaty oraz drzewka ozdobne to nie tylko przyjemność. Aby nasz ogród wyglądał jak z katalogu należy o niego odpowiednio zadbać. Z czym właściwie związana jest kwestia dbałości o ogród? Co należy wiedzieć oraz o czym pamiętać w trakcie dbania o ogród? Odpowiedzi na te pytania znajdują się w tym artykule.


Nawożenie podstawą wspaniałego ogrodu

Pierwszą kwestią, o której należy pamiętać jeszcze przed posadzeniem drzewek lub kwiatów jest dobór odpowiedniego miejsca dla roślin. Co takiego składa się na wybór adekwatnej przestrzeni? Jest parę czynników decydujących o doborze idealnego miejsca dla roślin. Podstawowe z nich to:

  • Odpowiednie nasłonecznienie roślin, aby te mogły przeprowadzać proces fotosyntezy, bez którego ich rozkwit będzie niemożliwy.
  • Odpowiedni rodzaj gleby, gdyż nie każda roślina będzie rozwijać się optymalnie na danej glebie.
  • Nawodnienie gleby, szczególnie we wstępnej fazie wzrostu roślin odpowiednia ilość wody jest niezbędna.

Rozwińmy aspekt dotyczący gleby dla roślin. Dobrym rozwiązaniem, jeszcze przed posadzeniem kwiatów czy drzewek jest wykonanie badania składu gleby, na której dane rośliny będą wsadzone. Dzięki takiemu badaniu dowiemy się jakich mikro oraz makro elementów brakuje w glebie oraz będziemy mogli w optymalny sposób nawozić nasze przyszłe rośliny. Dodatkowo jest to niezbędne, ponieważ może zdarzyć się tak, że pewnych składników pokarmowych będzie wystarczająco, przez co zaoszczędzimy na nawozach oraz nie zniszczymy naszych roślin przez nadmierne nawożenie.

Po przygotowaniu gleby oraz posadzeniu naszych roślin przychodzi czas na regularne dbanie o nie. Z pomocą przychodzą nam nawozy oraz środki ochrony roślin, które odpowiednio wzbogacą oraz ochronią rośliny przez niechcianymi szkodnikami. Nawożenie gleby jest szczególnie istotne na wiosnę, gdy to rośliny zaczynają swój wzrost. Najważniejszym składnikiem jest azot, gdyż to od niego zależy wzrost rośliny oraz budowanie białek. W trakcie zimy tego składnika jest najmniej, dlatego niezbędne jest jego uzupełnienie wczesną wiosną.

Oprócz składników mineralnych pochodzących z nawozów sztucznych, należy pamiętać o nawozach naturalnych. Elementarnym nawozem jest kompost, który niesie za sobą szereg korzyści. Przede wszystkim sprawia, że gleba staję się dużo bardziej pulchna oraz zasobniejsza w próchnicę. Kompost jest nawozem, który można stosować bez większych ograniczeń, ponieważ jego większa zawartość nie sprawi, że nasze rośliny zostaną zbyt mocno znawożone.

Jeżeli posiadamy jakieś zwierzęta hodowlane lub znamy osobę, która zajmuje się hodowlą, dobrze jest wykorzystać obornik. Posiada bardzo podobne właściwości co kompost, Ponadto dostarcza składników pokarmowych w formie naturalnej.

Jak widać, aby posiadać wspaniały ogród należy włożyć dużo wysiłku w jego pielęgnację. Jeśli jednak będziemy odpowiednio dbać o jego stan, na pewno nie będziemy żałować poświęconego czasu.

Autor
Artykuł powstał przy współpracy z ogrodniczym sklepem internetowym sklepdlaogrodu.pl.

Dodaj komentarz