Lombard od A do Z, czyli poradnik dla przedsiębiorcy stawiającego pierwsze kroki w tego typu działalności.

Masz trochę wolnej gotówki i nie wiesz gdzie ją zainwestować? A może chcesz zmienić pracę i przejść na własny rachunek? Lombard to może być coś dla Ciebie, ale zanim podejmiesz jakiekolwiek kroki, dowiedz się jakie warunki musisz spełnić, jak zacząć otwieranie własnego lombardu od A do Z. Przeczytaj poradnik.

Pytając o definicję lombardu większość osób oznajmia, że jest to firma udzielająca pożyczek pod zastaw. Kiedyś lombardy kojarzyły się z szemranym interesem, w którym najwięcej traci sam klient. Na szczęście lata złej passy poszły w niepamięć. Obecnie lombardy to dobrze prosperujące instytucje, które z każdym rokiem przynoszą coraz większe zyski.

Pierwsze kroki

Przede wszystkim przed otwarciem lombardu, podmiot, który taką formę działalności chce prowadzić musi posiadać rezerwę środków finansowych, które będzie mógł oferować klientom jako pożyczki oraz zapewnić sobie rynek zbytu na towary, które będzie miał do sprzedaży. Ogromne znaczenie ma lokalizacji. Lombard warto otworzyć w okolicy, gdzie dochody mieszkańców oscylują w granicach minimalnego wynagrodzenia. W bogatej dzielnicy lombard nie utrzyma się długo.

Prowadzenie lombardu podlega przepisom Kodeksu cywilnego, dotychczas państwo nie wprowadziło regulacji w jaki sposób należy dokładnie prowadzić tę formę działalności. Aby otworzyć nie lombard nie jest wymagane uzyskanie pozwoleń czy koncesji. Oczywiście taka firma jest na swój sposób działalnością gospodarczą, gdyż właściciel uzyskuje z tego tytułu dochody, więc jego obowiązkiem jest rejestracja firmy.

Umowy

W dniu 11 kwietnia 2016 roku weszła w życie nowa ustawa, która nakłada na lombardy dodatkowy obowiązek. Jeżeli lombard w swojej działalności ma zamiar udzielać kredytów konsumenckich, wówczas będzie uznawana za instytucję pożyczkową, a to wymaga otwarcia spółki z ograniczoną odpowiedzialnością lub akcyjnej, a kapitał zakładowy to minimum 200 000 zł. Należy zauważyć, że taka kwota dla przeciętnego człowieka jest nie do przeskoczenia. Formą kredytu konsumenckiego w przypadku lombardu będzie umowa pożyczki pod zastaw.

Łatwiejsze w stosowaniu są umowy lombardowe, które opierają się na zasadach swobody. Taka umowa dzieli się na dwie części. Pierwsza dotyczy informacji podstawowych na temat warunków pożyczki, tj. oprocentowanie, kwota, termin spłaty oraz koszt odstępnego. Druga część wskazuje jaki będzie sposób zabezpieczenia terminowości spłaty pożyczki. W większości przypadku jest mowa o oddaniu pod zastaw lombardu określonej rzeczy z zastrzeżeniem, że lombard może tę rzecz sprzedać w przypadku braku spłaty pożyczki. W chwili udzielania pożyczki, lombard jest tylko miejsce przetrzymania rzeczy, natomiast przy braku spłaty, na lombard przechodzi własność danej rzeczy.

Rejestracja działalności

Obowiązek wpisu do Krajowego Rejestru Sądowego ciąży na właścicielu lombardu chcącego udzielać kredytów konsumenckich, czyli będzie instytucją pożyczkową. W tym przypadku działalność musi być zarejestrowana jako spółka z ograniczoną odpowiedzialnością lub akcyjną.

W innym przypadku obowiązek polega tylko na zarejestrowaniu w CEIDG, jako jednoosobowa działalność gospodarcza lub spółka cywilna. Jeżeli lombard będzie prowadzony jako spółka jawna, komandytowa lub komandytowo-akcyjna, wówczas wymagana jest rejestracja w KRS.

PKD

64.92.Z obejmuje działalność związaną z usługami finansowymi dotyczącymi przede wszystkim udzielania kredytów przez instytucje nie objęte pośrednictwem pieniężnym, tj.:

udzielanie kredytów konsumpcyjnych,
finansowanie handlu międzynarodowego,
zapewnienie długoterminowego finansowania działalności przemysłowej,
pożyczki pieniężne poza systemem bankowym,
udzielanie kredytów mieszkaniowych przez specjalistyczne instytucje, nieprzyjmujące depozytów,
udzielanie pożyczek pod zastaw (np. działalność lombardów).

Forma opodatkowania

Obowiązki ewidencyjne właścicieli lombardów opierają się na księgach rachunkowych lub podatkowej księdze przychodów i rozchodów opartych o zasady ogólne.

W przypadku PKPiR lombard ma obowiązek prowadzenia zapisów ewidencji pożyczek i rzeczy zastawionych, na jej podstawie będzie możliwe określenie dochodów i rozchodów działalności.

W księdze rachunkowej wszelkie zdarzenia powinny być odnotowywane. Pozwoli to na poprawną ocenę sytuacji majątkowej i finansowej, a co za tym idzie wyniku finansowego. Pożyczki należy wpisywać do księgi głównej oraz na kontach pomocniczych, a rzeczy pod zastaw do ewidencji pozabilansowej.

Kolejnym obowiązkiem jest ewidencjonowanie podatku VAT na zasadach ogólnych.

Jak widać, aby otworzyć lombard należy przede wszystkim przeanalizować cały proces otwierania takiej firmy, zastanowić się nad lokalizacją oraz formą działalności. W większości przypadków lombardy prowadzone są przez jedną osobę, a w tym przypadku trzeba się liczyć z ogromem pracy i czasu poświęconego na prowadzenie działalności.

Dodaj komentarz