Kiedy pompa ciepła będzie dobrym rozwiązaniem?

Kiedy pompa ciepła będzie dobrym rozwiązaniem?

Znaczna część kosztów eksploatacji budynku związana jest z jego ogrzewaniem. Stąd też dużą popularnością cieszy się pompa ciepła, która pozwala na znaczne zredukowanie wydatków z tym związanych i to nawet na kilkadziesiąt lat. Dodatkowymi zaletami są także niezawodność działania pompy ciepła, brak szkodliwego wpływu na środowisko, możliwość korzystania z odnawialnych źródeł energii czy prosta obsługa ograniczająca się właściwie do zadbania o odpowiednie ustawienia regulatora oraz dostosowania pracy instalacji do potrzeb konkretnych użytkowników.

Jakie zalety niesie instalacji pompy ciepła?
Pompa ciepła oznacza niższe koszty już na etapie budowy domu. Nie trzeba bowiem budować komina, magazynu opału czy doprowadzać na działkę gazu. Kolejna oszczędność to oszczędność czasu potrzebnego na szukanie dobrej jakości paliwa w odpowiedniej cenie w przypadku korzystania z innych źródeł energii. Koszty można zredukować także podczas eksploatacji źródła ciepła i to w takim stopniu, że poniesione koszty inwestycyjne zwrócą się naprawdę szybko, co ma jeszcze większe znaczenie, tym bardziej że jedna pompa ciepła może posłużyć użytkownikom nawet do 50 lat. Pompa ciepła może stanowić jednocześnie jedyne źródło ciepła do ogrzewania budynku, choć możliwe jest także tworzenie układów hybrydowych – na przykład współpraca pompy z kolektorem słonecznym czy kotłem gazowym.

Jak w pełni wykorzystać możliwości pompy ciepła?
Pompa ciepła jako niskotemperaturowe źródło ciepła wymaga odpowiedniego przystosowania instalacji, by uzyskać maksymalną efektywność. Niższa temperatura wody grzewczej oznacza bowiem bardziej oszczędną pracę pompy i zużycie mniejszej ilości energii elektrycznej. Nowy budynek warto więc wyposażyć w ogrzewanie podłogowe lub ścienne. W przypadku ogrzewania podłogowego możliwe będzie zapewnienie dłuższych przerw w pracy pompy przy jednoczesnym braku obniżenia komfortu w pomieszczeniach, które są ogrzewane. Nawet w najzimniejsze dni do odpowiedniego ogrzewania domu powinna wystarczyć woda grzewcza o temperaturze wynoszącej 35-40°C.

Artykuł powstał we współpracy z http://grupaeneco.pl

Dodaj komentarz