Gont bitumiczny – rodzaj popularnych pokryć dachowych. W jaki sposób wykonać pokrycie dachu za niską cenę?

Gont bitumiczny – rodzaj popularnych pokryć dachowych. W jaki sposób wykonać pokrycie dachu za niską cenę?

Dach to kluczowy element konstrukcji każdego domu, umówmy się – jego wykonanie jest po prostu konieczne. Ale samo położenie dachu to nie wszystko. Niezbędne jest przemyślenie, jaki materiał będzie najlepszy. Najczęściej przy wyborze kierujemy się ceną, co nie jest dziwne. Warto jednak poszerzyć spektrum kryteriów i znaleźć taki produkt, który połączy w sobie jakość i niewielki koszt. Jednym z takich produktów jest gont bitumiczny. Jest dostępny w różnych kształtach, różnych kolorach, dobrze sprawdza się zarówno w wysokich, jak i niskich temperaturach.

Ważną kwestią, która podnosi popularność gontów bitumicznych jest ich trwałość oraz ich montaż, który jest niezwykle łatwy. Praca z gontem nie wymaga wielkiego przygotowania – wystarczy podstawowe przygotowanie podłoża, przeczytanie instrukcji użycia i postępowanie według niej. Gont bitumiczny to proste, tanie i atrakcyjne rozwiązanie do wykorzystania praktycznie na każdym dachu.

Czym jest pokrycie dachowe i czym powinna się charakteryzować ta powierzchnia?

Pokrycie dachowe to materiał, zwykle złożona warstwa zmodyfikowanego bitumu, instalowany na szczycie budynku lub pojazdu w celu ochrony przed warunkami atmosferycznymi. Podstawową funkcją pokrycia dachowego jest zapobieganie przedostawaniu się wody do budynku i powodowaniu szkód. Oprócz ochrony przed wodą (deszczem i śniegiem), dachy są również projektowane w celu zapewnienia dodatkowych korzyści, takich jak izolacja, integralność strukturalna, odporność ogniowa i estetyka.

Pokrycia dachowe mogą być wykonane z gumy, tworzyw sztucznych, dachówek ceramicznych lub blach metalowych, a także z wielu innych materiałów, które są rzadziej stosowane. Większość nowoczesnych dachów wykonuje się z materiałów kompozytowych, takich jak gonty bitumiczne, dachówki terakotowe, gonty metalowe lub płytki łupkowe. Inne rodzaje materiałów to gonty cedrowe lub gonty drewniane (z drewna impregnowanego asfaltem).

Gont bitumiczny – rodzaj popularnych pokryć dachowych. W jaki sposób wykonać pokrycie dachu za niską cenę?

Co to jest gont bitumiczny? Co charakteryzuje dachówkę bitumiczną?

Gonty bitumiczne są produkowane z filcu impregnowanego asfaltem i są dostępne w trzech podstawowych stylach: gąsior wymiarowy, architektoniczny i paskowy. Gonty bitumiczne są lekkie i łatwe w montażu, co sprawia, że są popularne wśród właścicieli domów poszukujących niedrogiego pokrycia dachowego, które można wykonać w ciągu jednego dnia. Ponieważ są one wykonane z materiałów syntetycznych, nie gniją ani nie rozwijają się w nich grzyby, tak jak w przypadku gontów cedrowych, gdy są narażone na działanie wilgoci.

Skład gontów bitumicznych

Obecnie na rynku dostępnych jest wiele rodzajów gontów bitumicznych. Najpopularniejszym rodzajem jest gont bitumiczny, który jest wykonany z asfaltu. Są one również znane jako gonty z włókna szklanego lub kompozytowe. Gonty asfaltowe mają mineralną powierzchnię, która przypomina prawdziwe dachy łupkowe, dachówki i gonty drewniane. Są one bardzo trwałe i przy prawidłowym montażu mogą służyć przez około 20 lat.

Bitumiczna warstwa posypki

Posypka bitumiczna to wierzchnia warstwa gontu bitumicznego, która zapewnia ochronę przed warunkami atmosferycznymi i ogniem. Ma ona silne połączenie z warstwą podkładową, która służy do ochrony przed uszkodzeniami powodowanymi przez promieniowanie ultrafioletowe i ciepło słoneczne.

Asfaltowo-cementowa warstwa bazowa

Warstwa podkładowa z cementu asfaltowego to cienka warstwa materiału, która zapewnia ochronę przed warunkami atmosferycznymi i uszkodzeniami spowodowanymi ogniem, zapewniając dobre połączenie z bitumiczną warstwą natryskową. Należy wiedzieć, jak prawidłowo zainstalować tę warstwę, aby nie pękała ani nie łuszczyła się z czasem z powodu wieku lub wystawienia na działanie promieni słonecznych.

Artykuł powstał przy współpracy z centrum pokryć bitumicznych https://columen.pl/

Dodaj komentarz