Czy oszczędzanie jest dla mnie?

Jeśli zadajesz sobie to pytanie, to zapoznaj się z tym artykułem, a następnie rozwiej wszystkie wątpliwości, z którymi tylko się spotykasz. Oszczędzać może każdy, niezależnie od wieku i przychodów. Chcesz się o tym przekonać? Najlepszym sposobem jest po prostu samemu spróbować, jeśli jednak nie wiesz jak zacząć, to przeczytaj ten artykuł i znajdziesz tu kilka ciekawych porad na ten temat.

Chyba każdy z nas był kiedyś w takiej sytuacji, że nagle pilnie potrzebował pieniędzy, jednak jego konto świeciło pustkami i nie dało się z tym za wiele zrobić. Czy jest jakiś sposób na to, żeby uratować się z takiej sytuacji? Oczywiście, że tak. Przede wszystkim należy dowiedzieć się, czym są oszczędności i dlaczego warto oszczędzać, a także dobrze będzie poznać kilka sposobów na oszczędzanie.

Powody, dla których warto oszczędzać

Takich powodów może być naprawdę wiele. Można wymieniać je, jednak to nie będzie miało większego sensu. Jednak aby niektórych nakierować, zawsze można ogólnie mówić o czymś, co on potem ukierunkuje na siebie i przypisze, jako swoje powody.
Najważniejsze zmiany, jakie muszą w nas zajść, aby w ogóle zacząć myśleć o oszczędzaniu, to przede wszystkim pewne zmiany w cechach charakteru. Osoby, które chciałyby zaoszczędzić pewną sumę, muszą mieć naprawdę silną wolę i muszą poznać wartość pieniędzy. Z jednej strony możemy powiedzieć, że oszczędzać może każdy i każdy powinien to potrafić, jako po prostu naturalną umiejętność. Niektóre umiejętności jednak w pewien sposób łączą się z cechami naszego otoczenia, także z naszymi cechami narodowymi. Polacy są bardzo pomysłowi i potrafią się dorobić majątku, jednak na przykład mają spore oszczędności, aby co nieco zaoszczędzić. Jesteśmy po prostu tacy, że najlepiej byłoby, jeśli wszystko mielibyśmy na tu i teraz. Byłaby to dla nas po prostu najlepsza opcja, móc zawsze kupić sobie to, co nam się nagle zachce. Tak jednak nie jest i często nie może być, ponieważ właśnie nie mamy pieniędzy. Tu jednak na tym stwierdzeniu o braku pieniędzy zazwyczaj kończą się rozważania Polaków nad tym, dlaczego nie mogą sobie czegoś kupić. To jednak powinno iść nieco dalej, ponieważ ten brak pieniędzy jest między innymi skutkiem tego, że nie mamy oszczędności i po prostu nie potrafimy oszczędzać. Tutaj nie ma się czego wstydzić, ponieważ właśnie, jeśli przyznamy się przed sobą, że czegoś nie potrafimy, to potem łatwiej będzie nam o to zawalczyć.

Trzeba więc poznać samego siebie i swój charakter, a także nauczyć się przyznawać do błędów. Należy unikać zbytniej rozrzutności, lekkomyślności i ulegania emocjom. Wiele osób, gdy tylko widzi jakąś promocję, to od razu sobie myśli, że trzeba to, co jest na promocji kupić, ponieważ przecież jest to tańsze i za jakiś czas już to może się zmienić. Nie pomyślimy o tym, czy na pewno nam się to przyda, nie pomyślimy o tym, że może jednak w innym miejscu to może być jeszcze tańsze. Odrzucamy wszystko, co może chociaż trochę nas odsunąć od zakupu. Wydajemy pieniądze, bez przemyślenia, czy aby one w przyszłości nie będą nam nagle potrzebne. Natomiast powinno być zupełnie inaczej. Jeśli ktoś chce oszczędzać, to przede wszystkim powinien zmienić się w osobę rozsądną. Każdy zakup powinien być wcześniej dobrze przemyślany, a cały budżet domowy powinien być zawsze planowany, więc musi być to osoba poukładana, która dobrze wie, na co chce wydać pieniądze i że to naprawdę jej się przyda. Osoby chcące oszczędzać muszą być po prostu odpowiedzialne, muszą myśleć o przyszłości i zapobiegać nagłym brakom pieniędzy. Najlepiej także, aby myślały o przyszłości, ponieważ to im pomoże lepiej zaplanować, na co mogą sobie pozwolić, a z czego muszą zrezygnować. Czy charakter został dobrze tutaj umieszczony w tym akapicie? Oczywiście, że bardzo dobrze, ponieważ jednym z najważniejszych powodów, dlaczego warto oszczędzać, jest właśnie to, że budujemy nowe cechy charakteru, a poprawiamy te już przez nas nabyte.

Może warto więc także przestać myśleć cały czas o tym, co jest teraz, a należałoby nieco pomyśleć o tym, co będzie kiedyś i co dzięki temu możemy zyskać. Ucząc się oszczędzania, nabędziemy nieco nowych umiejętności i cech charakteru, które na pewno przydadzą nam się w dalszym życiu.

Dla kogo jest oszczędzanie i kiedy zacząć?

Próbując zniechęcić siebie albo innych do oszczędzania, znajdujemy najróżniejsze powody, dlaczego to nie jest dla nas. Jednym z takich powodów jest na przykład stan naszego majątku. Próbujemy się wymigać od oszczędzania, mówiąc, że nas przecież na to nie stać i nie możemy sobie pozwolić na odkładanie żadnych pieniędzy, ponieważ te, które mamy, akurat starczają na nasze wydatki. Jest to jedynie wymówka, którą wiele osób się broni, lecz gdyby chwilę pomyśleć, nie ma potwierdzenia w rzeczywistości.

Jest oczywiście spora liczba rodzin, które naprawdę nie mogą sobie pozwolić na odłożenie nawet złotówki, lecz to są już szczególne przypadku, które dotknęła jakaś tragedia lub po prostu mają ogromne wydatki, a małe przychody i żadnych umiejętności zarządzania swoimi pieniędzmi.

Tak naprawdę, to każdy z nas, niezależnie od tego, ile wynoszą jego przychody, może znaleźć nawet kilka złotych każdego tygodnia, czy nawet miesiąca, aby po prostu zacząć oszczędzanie. Oczywiście w tym momencie pojawi się głos, że coś takiego się przecież nie opłaca. Każdy, kto tak myśli, myli się. Zaczynanie od mniejszych sum pozwoli na większe docenienie wartości pieniądza i tego, że ciężko jest wypracować jakiekolwiek pieniądze, które następnie można odłożyć na czarną godzinę. Odkładając każdego dnia nawet kilka złotych, jesteśmy w stanie przez cały rok zebrać ładną sumę. Grosz do grosza i z tych groszy usypie się góra pieniędzy, które będą właśnie naszymi oszczędnościami.

Możemy zarabiać zaledwie około mediany wynagrodzeń, czy nawet minimalnego wynagrodzenia i dzięki temu, co się nauczyliśmy na oszczędzaniu na małych kwotach, będziemy zyskiwać coraz więcej wiedzy i doświadczeń, które następnie będziemy wykorzystywać do tego, aby oszczędzać coraz większe kwoty, aż w końcu będziemy mogli pochwalić się prawdziwymi oszczędnościami. Nawet uczniowie, którzy cały czas są na garnuszku rodziców, mogą pozwolić sobie na zaoszczędzenie, chociażby małych kwot, które pomogą im kiedyś w łatwiejszym wejściu w dorosłe życie albo też po prostu te pieniądze będą mogli przeznaczyć na spełnienie jakichś marzeń. Dla młodych osób najważniejsze są marzenia, idee i to, by życie było jak najaktywniejsze. Trzeba jednak nauczyć się, że jeśli teraz zaoszczędzimy, to kiedyś będziemy mieli znacznie więcej na to, aby spełnić swoje największe marzenia. Możemy też te pieniądze wykorzystać do inwestycji, dzięki temu korzyści będą jeszcze większe.

Choć wydaje się to dziwne, nieraz osoby, które zarabiają mniej, mają więcej oszczędności, niż Ci bogatsi. Jest to po prostu związane z tym, że bogatsze osoby więcej wydają. Jednak nawet to da się zmienić. Nie ma osoby, która nie może oszczędzać, prócz oczywiście pewnych nieprzewidzianych sytuacji.

Jeśli już odpowiedzieliśmy sobie na pytanie, kto może oszczędzać, to teraz czas pokazać, że odkładanie można zacząć zawsze, niezależnie od tego ile mamy lat, jaki jest stan naszego majątku itd. Nawet jeśli mamy długi, to już dokładne zaplanowanie sobie spłaty długów jest oszczędzaniem. Na początku odkładamy po to, aby pozbyć się wszelkich zadłużeń, a potem już wchodzi nam to w nawyk i oszczędzamy po to, aby mieć na jakiś wyznaczony cel.

Nie tłumaczmy się więc tym, że nie mamy z czego oszczędzać, że nam jest ciężko, bo mamy długi, że jesteśmy za młodzi, za starzy. To wszystko są tylko wymówki, ponieważ każde przeciwieństwo da się pokonać, jeśli tylko jest na to jakakolwiek chęć. Jedyne, z czym może być ciężko, to sam początek i w ogóle odpowiedzenie sobie na pytanie, jak zacząć. Kilka sposobów na oszczędzanie będziecie mogli poznać poniżej.

Kilka metod oszczędzania

Sposobów na oszczędzanie jest cała masa. Każdy sposób może nieco się różnić od innego, lecz także może być trochę podobny, jest tak, ponieważ niektórzy sami wymyślają sobie własne metody, a potem je tylko dopracowują. Dlatego, jeśli będziemy szukali w Internecie, to takich sposobów znajdziemy całą masę.

Każdy z nas powinien znaleźć coś odpowiedniego dla siebie coś, co najłatwiej będzie mu robić i coś, co będzie go dodatkowo motywowało. Będzie tak po prostu łatwiej i nie będzie tutaj żadnego sztucznego przymusu, który wręcz zniechęca, mimo wzrastającej kwoty oszczędności.

Właśnie jedną z takich najważniejszych metod oszczędzania, jest zrobienie sobie dokładnej listy własnych marzeń i celów, jakie chcielibyśmy osiągnąć. Powinniśmy na spokojnie usiąść i spisać dokładnie wszystko, co chcielibyśmy osiągnąć, a także wszystkie nasze marzenia, które zarówno chcemy spełnić niedługo, jak i nawet za kilka lat. Po prostu wszystko, co tylko nam przyjdzie do głowy. Taką listę możemy oczywiście dowolnie sobie modyfikować, w jakikolwiek sposób tylko byśmy chcieli. Jednak nic nam nie da, jeśli spiszemy wszystkie nasze cele i marzenia i kartkę tym schowamy gdzieś głęboko do szuflady. Teraz czas na uporządkowanie listy. Wiadomo, że na początku wszystko jest bardzo chaotyczne, więc teraz układamy wszystko w takiej kolejności, w jakiej zamierzamy tego dokonać i przy każdym punkcie zapisujemy orientacyjną kwotę, jaka nam się do tego przyda. Na tym jednak nie koniec. Łatwiej jest nam osiągnąć coś, co możemy zobaczyć, czego obraz będzie utrwalał się w naszej głowie przez cały czas. Robimy więc to w najprostszy sposób i po prostu nasz najbliższy cel, nasze marzenie, rysujemy na kartce, którą następnie umieszczamy na lodówce. Kuchnie odwiedza się bardzo często, więc i bardzo często będziemy widzieli, do czego dążymy i na co zbieramy. Za każdym razem, gdy przyjdzie nam do głowy jakiś niepotrzebny wydatek, pomyślmy sobie o tym obrazku i zobaczymy, że z każdą niepotrzebnie wydaną złotówką, oddalamy się od naszego celu. Motywacja jest bardzo ważna i to w głównej mierze dzięki niej, w naszej skarbonce będzie pojawiać się coraz większa suma pieniędzy.

Jeśli wiemy już, w jaki sposób się zmotywować, to czas zobaczyć, na czym możemy między innymi oszczędzić. Każdemu naszemu wyjściu do sklepu, czy też większemu wyjazdowi na zakupy, towarzyszą jakieś niepotrzebne wydatki. Możemy to jednak powstrzymać i właśnie na tym zaoszczędzić niewyobrażalne kwoty, jeśli wszystko będziemy podliczali na koniec miesiąca. Tak samo, jak w przypadku marzeń i tutaj pomoże nam lista. Wystarczy tylko, że z każdym wyjściem do sklepu, będziemy mieli listę tylko tych rzeczy, które naprawdę potrzebujemy i oczywiście będziemy się jej trzymać. Należy też ograniczyć zakupy do jednego większego wyjścia w tygodniu. Zaoszczędzimy wtedy czas i pieniądze. Oczywiście jednak w przypadku produktów, typu pieczywo, powinniśmy iść częściej, czyli najlepiej każdego ranka i na tym koniec. Może nam się to wydawać oczywiste, ale jednak sami pewnie nie zauważamy, jak ściągamy z półki coś, co zwróci naszą uwagę i chcemy tego spróbować. Nawet jeśli będzie to jeden batonik dziennie, to jeśli na zakupy chodzimy każdego dnia, to robi się już trzydzieści batoników i całkiem ładna kwota, która w połączeniu z innymi wydatkami, naprawdę pokaże nam, ile niepotrzebnie wydajemy każdego miesiąca.

Teraz czas pomyśleć nieco o naszym domowym wykorzystaniu energii, wody i niektórych niepotrzebnych wydatkach. Zacznijmy od ogólników, czyli marnowanie wody i energii. W przypadku wody, powinniśmy po prostu brać oszczędniejsze kąpiele lub nie robić sobie odprężających kąpieli z wanną pełną wody każdego dnia. Musimy też pamiętać o tym, żeby za każdym razem kran z wodą dokładnie zakręcić. Jeśli tego nie zrobimy, woda będzie ciekła cały czas i przez cały dzień trochę tej wody się uzbiera. Jeśli natomiast chodzi o energię, to musimy zwrócić uwagę na to, które urządzenia w naszym domu mimo ich nie używania, pozostają w trybie czuwania i w tym czasie wykorzystują energię. Takie urządzenia należy po prostu całkowicie pozbawić zasilania i po problemie. Teraz już zwróćmy uwagę na to, co marnuje nasz czas i pieniądze, czyli uzależnienie od oglądania programów telewizyjnych. Czy my naprawdę potrzebujemy tego do życia? Wiadomo, że czasem chcemy się rozluźnić i odpocząć, ale w tym celu zawsze przecież możemy obejrzeć coś na laptopie, czy też przejść się do kina, a telewizja działa tak, żeby nas wciągać, co generuje koszty w postaci prądu, abonamentu i oczywiście ogromny wydatek na duży telewizor. Da się bez tego żyć, więc zastanówmy się, czy naprawdę nie możemy tego jakoś inaczej wykorzystać.

Wprowadziliśmy kilka zmian do naszego życia i pojawiły się jakieś oszczędności i co z tym teraz zrobić? Teraz wystarczy tylko, że te pieniądze będziemy zbierali w skarbonce, na koncie oszczędnościowym, może gdzieś zainwestujemy i pozostaje czekać, aż suma będzie rosła. Nawyk, który w ten sposób sobie wytworzymy, będzie dla nas bezcenny.
Czas na was

Wiele osób już zaczęło swoje przygody z oszczędzaniem, więc teraz nadszedł już czas na was. Zamiast czytać tylko o tym w Internecie, wykorzystajmy energię i motywację, która teraz w nas jest i zacznijmy naszą przygodę z odkładaniem pieniędzy. Może na początku będzie nam ciężko i odłożenie nawet małej kwoty będzie trudne i mało motywujące, ale z czasem na pewno się to poprawi, więc naprawdę warto.

0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest

0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments