Chcesz otworzyć własny biznes? Postaw na lombard!

Otworzenie własnego lombardu wcale nie jest trudne. Jak należy go prowadzić, aby odnieść sukces?

Jeszcze do niedawna lombardy kojarzyły się nam ze zbieraniną złodziei oraz innych ludzi „spod ciemnej gwiazdy”, jednakże w obecnych czasach ta opinia się zmienia. Klientela lombardów jest naprawdę różna-od zwykłego Kowalskiego, któremu zabrakło pieniędzy do pierwszego, aż po biznesmenów zastawiających swoje samochody i drogą biżuterię, ponieważ potrzebują pilnie środków do życia. Z powodu licznego popytu na pożyczki pod zastaw różnych przedmiotów otworzenie lombardu jest świetnym pomysłem na własny biznes. Przed podjęciem takiej decyzji trzeba jednak nieco zaznajomić się z tą branżą.

Jak zarobić na lombardzie?
Przede wszystkim trzeba najpierw określić grupę rzeczy, jaką chcemy przyjmować pod zastaw, ponieważ to od tej decyzji uzależnione będą nasze zarobki. Na rynku mamy obecnie wysyp lombardów, które skupują tylko ściśle określoną grupę przedmiotów-mogą być to samochody, działki, nieruchomości, sprzęt medyczny, elektronika, meble czy też zabytkowe przedmioty. Dlaczego przedsiębiorcy decydują się na zawężenie kategorii przyjmowanych pod zastaw przedmiotów? Ponieważ interesuje ich sprecyzowanie swoich zarobków. Dla przykładu: na zastawianych w lombardzie samochodach zarobić można około 2 tysięcy złotych, na telefonach komórkowych lub laptopach zysk osiąga około 300 złotych. Nie każdy jednak dysponuje odpowiednio wysokim kapitałem początkowym, dlatego najlepszym rozwiązaniem na początek będzie otworzenie lombardu skupującego tańsze przedmioty.

Pierwsze trzy miesiące od otwarcia nie przynoszą zbyt wysokich zysków, ponieważ jest to okres budowania marki i asortymentu naszego lombardu, poprzez branie różnych przedmiotów pod zastaw. Tworzy się wtedy także swego rodzaju więź zaufania z klientami, którzy jeśli zostaną dobrze obsłużeni, z pewnością chętnie jeszcze do nas wrócą. Ograniczyć grupę przyjmowanych przedmiotów możemy dopiero po kilku miesiącach, gdy mniej więcej sprawdzimy jaką klientelę przyciąga nasz biznes. Najlepszym okresem na otwieranie lombardu jest czas między połową września a końcem maja-wtedy lombardy odnoszą największe zyski. Miesiącami, w których generowane są najniższe zyski, jest za to okres wakacyjny.

Najwięcej zarabia się na kliencie, który nie wraca po zastawiany przedmiot w uzgodnionym terminie, przez co przedmiot przechodzi na własność lombardu. Korzyści przynoszą także klienci spóźniający się z terminową spłatą, jednakże nadal chcący wykupić zastawiony przedmiot. Są oni bowiem zobowiązani do zapłaty kwoty zastawu wraz z ustanowionymi w umowie odsetkami, które są naszym zyskiem. Warto jest przy tym zaznaczyć, że ustawowo lombard może ustanowić maksymalną wartość odsetek na poziomie 18 procent kwoty zastawu w skali miesiąca.
Sama praca w lombardzie nie jest trudna, nie wymaga też specjalnego wykształcenia. Do sprawnej obsługi klienta wystarczy nam laptop z dostępem do internetu, aby móc sprawdzić szacowaną wartość przedmiotu, który chce zastawić. W takich sytuacjach sprawdzają się internetowe porównywarki (jak na przykład ceneo.pl) oraz portale aukcyjne (jak Allegro czy Olx). Pamiętajmy, że kwota zastawu musi być odpowiednio niższa niż kwota, za jaką może być sprzedany, a jednocześnie zadowalająca dla klienta. Często w tym momencie prowadzone są delikatne negocjacje, jednakże nie możemy dać się naciągnąć.

Co może generować straty w lombardzie?
Kolejnym aspektem, o jakim musimy pamiętać, otwierając lombard, jest dokładne sprawdzanie zastawianych przedmiotów oraz opisanie wszystkich występujących w nim wad w umowie zastawu. Wielu klientów próbuje świadomie sprzedać uszkodzone przedmioty jako działające lub ukrywać ich wady, aby oskarżyć później lombard o uszkodzenie zastawionego sprzętu. Musimy także uważać na podrabiane przedmioty, które mimo łudzącego podobieństwa do ich oryginalnych odpowiedników, nie przedstawiają żadnej wartości. Problemem są także zastawione przedmioty, które zarekwiruje nam policja, ponieważ zostały komuś skradzione. Takie rzeczy przetrzymywane mogą być miesiącami, a nawet skonfiskowane całkowicie. Na straty narazić nas może również przyjmowani biżuterii, którą bardzo łatwo podrobić. Jeśli chcemy skupować tego rodzaju przedmioty, niezbędne będzie posiadanie choćby minimalnej wiedzy na temat ich rozróżniania. Jeżeli nie mamy pewności co do wartości lub oryginalności konkretnego przedmiotu, nie powinniśmy go przyjmować, ponieważ może to nas narazić na duże straty-szczególnie jeśli wygląda na wartościowy, a klient nalega na zastawienie go za wysoką kwotę.
Szacuje się, że najmniej klientów spłaca pożyczki pod zastaw różnej maści telefonów komórkowych, dlatego to na ich przyjmowaniu możemy wygenerować na początku największe zyski. Najczęściej wykupywana jest za to biżuteria, która często ma dla klienta duże znaczenie sentymentalne. Zwiększenie zysków oraz ilości klientów uzależnione jest od budowania pozytywnego wizerunku naszej firmy. Klient, który wyszedł zadowolony z obsługi oraz ceny, jaką uzyskał, z pewnością poleci nas innym osobom oraz chętniej do nas wróci.

Jak otworzyć lombard?
Lombard otworzyć może każdy, kto dysponuje jakimś kapitałem początkowym. Pierwszym krokiem, prowadzącym do sukcesu, jest znalezienie odpowiedniego lokalu w dogodnej lokalizacji. Powinien być w miejscu często odwiedzanym, widocznym z głównej ulicy, skupiającym osoby o średnich lub niskich dochodach. Przyciągający powinien być także szyld oraz witryna, w której prezentowane są przedmioty na sprzedaż-pozwoli to uniknąć skojarzenia naszego biznesu z miejscem szemranym czy skupiskiem złodziei. Istotne jest także odpowiednie zabezpieczenie naszego lokalu przed możliwymi włamaniami. Warto jest zainwestować w alarm antywłamaniowy, porządne drzwi i okna oraz alarm antynapadowy, który po naciśnięciu przez pracownika zawiadomi ochronę lub policję. Źle zabezpieczony lokal przeciągnąć może przestępców skuszonych szybkim zarobkiem.

Od 2016 roku lombardy udzielające pożyczek pod zastaw uznawane są za instytucje pożyczkowe, dlatego przed otwarciem lokalu należy zarejestrować swoją działalność jako spółkę z ograniczoną odpowiedzialnością lub spółkę akcyjną o kapitale zakładowym przekraczającym 200 tysięcy złotych. Rejestracja takiej działalności musi zatem nastąpić także w Krajowym Rejestrze Sądownictwa. Jeżeli zdecydujemy się na otwarcie lombardu, który zajmuje się skupowaniem, a następnie sprzedażą przedmiotów wystarczy nam rejestracja jednoosobowej działalności gospodarczej. Warto jest także wiedzieć, że umowa, jaką zawierać będziemy ze swoimi klientami, oparta być powinna na Kodeksie Cywilnym, dlatego przed rozpoczęciem biznesu powinniśmy zapoznać się z jego odpowiednimi fragmentami (przede wszystkim dotyczącymi zawierania umowy cywilno-prawnej). Znajomość przepisów pozwoli na uniknięcie otrzymania wysokich kar pieniężnych, jakie nałożone mogą być na nas podczas kontroli.

Umowa, jaką musimy stworzyć dla naszych klientów, powinna zawierać kilka istotnych informacji. Przede wszystkim zamieszczone muszą na niej zostać wszystkie istotne dane dotyczące naszej działalności oraz dane personalne klienta (im bardziej szczegółowe, tym lepiej). Następnie w umowie zawrzeć musimy informacje takie jak: dokładny opis zastawionego przedmiotu (w szczególności jego ewentualnych wad), kwota pożyczki wraz z oprocentowaniem, które naliczane będzie w razie nieterminowej spłaty, dokładny termin, w jakim należy spłacić zastaw. Ważne jest także napisanie odpowiedniego dla naszej działalności regulaminu, który będzie automatycznie akceptowany przez klientów w momencie podpisania umowy o zastaw. Powinien znaleźć się w nim zapis dotyczący przeniesienia własności przedmiotu z klienta, na właściciela lombardu, gdy pożyczka nie zostanie zapłacona w terminie. Ważna jest także informacja o możliwości sprzedaży zastawionego przedmiotu, jeśli pożyczka udzielona pod jego zastaw nie zostanie spłacona zgodnie z terminem i zasadami ustanowionymi w umowie zastawu.

0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest

2 komentarzy
najstarszy
najnowszy oceniany
Inline Feedbacks
View all comments
wypełnianie ankiet za pieniądze

Bardzo ciekawy blog. Dodałem go do ulubionych na pewno tu wrócę.

manius
manius
4 lat temu

czy mozna jakos obejsc wysokosc kapitalu 200 tys? Kupa kasy…